Dziś znów udamy się w rejon Azji Południowo-Wschodniej, a to za sprawą książki "Coins of North Malaya", czyli "Monety Malajów Północnych". Nie jest to praca stricte poświęcona keszówkom ponieważ zawiera informacje na temat wszystkich środków płatniczych regionu, niemniej znajdziemy w niej co nieco na ich temat. Zapraszam do krótkiej recenzji.
Malaje Północne to obszar Półwyspu Malajskiego dziś pokrywający się z terytorium przygranicznym Malezji i Tajlandii. Autorzy skupili się na monetach czterech organizmów państwowych, jakie istniały w tamtym regionie w dobie średniowiecza, a więc były to: Sułtanat Kedah, Sułtanat Kelantan, Królestwo Patani i państwo Terengganu. Geneza keszówek malajskich była wynikiem wpływów chińskich. Region ten był infiltrowany przez kupców Kraju Środka już około VII wieku. W późniejszych wiekach proces ten uległ intensyfikacji do tego stopnia, że w dobie dojrzałego średniowiecza na Malaje przybyła chińska fala migracyjna, której potomkowie do dziś zachowują odrębność etniczną (lud Peranakan). Chińska diaspora na Malajach jest liczącą się mniejszością kulturowo-językową.
Keszówki Malajów Północnych są hybrydami powstałymi na styku przenikających się kultur. Sposób produkcji i kształt odziedziczyły po chińskich przodkach, inskrypcje wyrażane w alfabecie jawi bazującym na piśmie arabskim są już wpływem miejscowym. Oczywiście nie od razu doszło do stopienia kultur ponieważ mennictwo malajskie notuje również keszówki i amulety keszowe z chińskimi inskrypcjami, co również zostało zaznaczone w publikacji.
Przykładowa strona książki. Źródło: malaysianbanknotes.blogspot.com |
Najstarsze zaprezentowane numizmaty pochodzą z XIII wieku. Oprócz tekstu i map praca zawiera liczne zdjęcia monet. Niestety opisywany przez mnie tytuł nie jest dostępny on-line. Jego fragmenty można przeczytać w ramach portalu Google Books, to jest jednak zbyt mało bym zaliczył go do serii Publikacje Dostępne On-line.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz