Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 17 lipca 2017

PDO - 한국은행단행본

Dziś postanowiłem rozpocząć nową serię postów, która według mnie pozwoli wszystkim zainteresowanym monetami keszowymi zaoszczędzić czas w poszukiwaniu źródeł. Każdy z wpisów z tej serii będzie posiadał skrót PDO przed tytułem oraz będzie w ten sposób otagowany. PDO znaczy tyle, co "publikacje dostępne online", a więc posty te będą odsyłały do zeskanowanych lub "zoceerowanych" prac numizmatycznych dostępnych w repozytoriach cyfrowych. Oczywiście będę polecał tylko i wyłącznie strony z wolnym dostępem. Swoim charakterem, seria PDO nie będzie wielce odbiegać od innych wpisów poświęconych literaturze.

 
Strona tytułowa 한국은행단행본

Zatem pierwszą pracą jaką chciałbym polecić jest  한국은행단행본, czyli "Katalog monet Banku Korei". Źródeł na temat keszówek koreańskich jest jak na lekarstwo, a więc każda pozycja jest na wagę złota. 한국은행단행본 posiada 232 stron i jest wydany w formie albumu. Książka w przeważającej większości jest po koreańsku, część tekstu jednak oddano w języku angielskim (zestawienia prezentowanych numizmatów i część ich opisów). Treść książki wzbogacają czarno-białe zdjęcia.

한국은행단행본 jest pracą przekrojową. Historię pieniądza na Półwyspie Koreańskim rozpoczyna od działu prezentującego chińskie importy (muszle kauri, monety-szpadle, monety-noże) i rodzime prymitywne formy pieniądza (muszle ostryg, muszle ślimaków koreańskich, groty strzał, groty włóczni, kości, pierścienie). W kolejnych działach zaprezentowane zostały już stricte koreańskie wyroby keszowe. Mocną stroną tej dość leciwej pracy jest to, że wiele monet zostało przedstawionych w kilku odmianach, np. często traktowane po macoszemu w innych publikacjach: tong guk tong bo, sam han chung bo i hae dong chung bo. Dużą część pracy stanowi dział poświęcony sang pyong tong bo, chyba najlepszej do zbierania monety keszowej Dalekiego Wschodu. Z jej "nieskończenie" licznymi odmianami i wariantami menniczymi konkurować mogą jedynie chińskie monety Północnej dynastii Song. Ponadto w 한국은행단행본 znaleźć można: koreańskie bite monety przełomu XIX i XX wieku, koreańskie banknoty oraz dodatkowe działy z numizmatami chińskimi i japońskimi niezwiązanymi z obiegiem pieniądza w Korei.

Link do publikacji: 한국은행단행본

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz