Szukaj na tym blogu

niedziela, 1 grudnia 2019

Monety keszowe w polskim internecie

W dzisiejszym wpisie chciałem przedstawić kilka miejsc w naszej rodzimej sieci, gdzie można poczytać o keszówkach. Mój blog nie jest jedyną polską stroną poświęconą tej tematyce i bardzo się cieszę, że tak jest ponieważ nie jestem osamotniony w tym pięknym hobby. Zapraszam zatem do odwiedzania proponowanych przeze mnie zakątków.

Na początek proponuję odwiedzić na myvimu wirtualne muzeum 刘天使 - Liu Tianshi, naszego rodaka ukrywającego się pod takim właśnie chińskim nickiem. Zaprezentowana kolekcja jest największą w Polsce internetową bazą monet keszowych, która dzięki klasyfikacji eksponatów swobodnie może służyć za katalog. Autor wydzielił następujące działy:

Dział: I. Monety CHIN: zanim powstało cesarstwo
Dział: II. Monety CHIN: od dynastii QIN do 10 królestw
Dział: III. Monety CHIN: pod panowaniem dynastii SONG
Dział: IV. Monety CHIN: dynastie tatarskie do rebelii MING
Dział: V. Monety CHIN: dynastia QING i Republika Chińska
Dział: VI. Chiny współczesne, Japonia, Korea, Wietnam, Malaje i Azja Środkowa
Dział: VII. Banknoty CHIN
Dział: VIII. Banknoty innych państw dalekowschodnich
Dział: IX. CHIŃSKIE KUPONY REGLAMENTACYJNE - prowincje
Dział: X. CHIŃSKIE KUPONY REGLAMENTACYJNE - emisje krajowe, miasta wydzielone i SSE
Dział: XI. Gadżety kolekcjonera
Dział: XII. KOLEKCJE INNE

Pierwsze pięć działów dotyczy monet keszowych, szósty częściowo. Wirtualne muzeum obejmuje 5049 eksponatów z czego 2893 dotyczy mennictwa keszowego. Zbiór jest cały czas rozbudowywany. Od właściciela kolekcji wiem, że nie wszystko zostało skatalogowane,  w szczególności podkategoria obejmująca keszówki wietnamskie zostanie  znacznie rozwinięta.Kolejnym źródłem, które polecam jest blog Dariusza Marzęty - blognumizmatyczny.pl. Autor interesuje się monetami Polski królewskiej, ale od czasu do czasu potrzebuje keszówkowej odskoczni, co owocuje bardzo ciekawymi artykułami na temat dawnego wschodnioazjatyckiego bilonu. Polecam wszystkie siedem wpisów, jakie do tej pory się ukazały:


W czerwcu bieżącego roku nasza rodzima sieć wzbogaciła się o kolejny cenny blog -  nietylkomonety.pl Autor - Pan Maciej, interesuje się różnymi obszarami numizmatyki, ale coraz bardziej skupia się na numizmatyce keszowej, co ma odbicie w tematyce artykułów. Większość z nich dotyczy właśnie tej tematyki:

1/600 Piastra 1905 rok, Protektorat Tonkin

Kopie, falsyfikaty i inne precjoza…

Nianhao, Mandat Niebios i zawiły temat cesarskich imion

David Hartill „Cast Chinese Coins”

Kai Yuan Tong Bao jako dobry początek z chińską numizmatyką keszowąDo 2018 roku aktywny był blog Coins of the World, na którym autor prezentował między innymi monety keszowe. Każdy numizmat posiadał krótki i bardzo "osobliwy" opis.

Dwa tysiąclecia historii

Wietnamki

Nowy n(z)abytek

Gdyby monety mogły mówićNa koniec polecam założony przez Dariusza Marzętę wątek "Monety keszowe" na forum Poszukiwanie Skarbów. Uzbierało się tam już sporo ciekawej treści i zdjęć. Miłego czytania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz