Szukaj na tym blogu

czwartek, 5 stycznia 2012

Shinko Shokosen Ichiran

Dziękuję Panu Bartłomiejowi Czyżewskiemu za informację o japońskim dziewiętnastowiecznym katalogu Shinko Shokosen Ichiran, który pojawił się na jednym z portali aukcyjnych. Przepraszam, także za to, że tak późno odpisuję. Rzeczywiście jest to ciekawostka na naszym rynku.

Zauważyłem, że więcej informacji na temat tego katalogu znalazło się na wcześniejszej aukcji, gdy katalog ten należał do poprzedniego właściciela (aukcja wraz z opisem). Z treści aukcji wynika, że katalog Shinko Shokosen Ichiran został wydany w 1835 roku przez Shinbę Genshina na prośbę szoguna Tokugawy Ieanari. Katalog miał być publikacją, która miała w jakiś sposób przygotować szogunat do wprowadzenia siódmej reformy monetarnej.

Szczerze przyznam, że zaciekawiła mnie informacja o przeznaczeniu tego katalogu. Jaki sens mogło mieć przygotowanie tego typu książki do realizacji reformy? Zwłaszcza, że znajdują się w nim nie tylko monety, ale także amulety. Moim zdaniem publikacja ta jest raczej katalogiem kolekcjonerskim, podobnym do Shinpan kaisei. Kosen nedantsuke. Narabi ni bantsuki, o którym pisałem w poście Od kiedy Japończycy zbierają monety?

Jeden ze skanów niedawno zakończonej aukcji przedstawia początek rozdziału poświęconego numizmatom Japonii. Nie wiem, czy w katalogu inne numizmaty też są podzielone ze względu na pochodzenie. Kilka skanów na aukcji nie dostarcza więcej informacji w tej kwestii. Zatem w porównaniu do Kosen nedantsuke mamy tu do czynienia z pewnym ulepszeniem. Co ciekawe katalog Kokin kousei, Shinsen zeni kagami z roku 1842 nie posiada takiego podziału.

Cóż, temat katalogu Shinko Shokosen Ichiran pozostaje otwarty. Postaram się znaleźć więcej informacji na jego temat (szczególnie na temat jego przeznaczenia). Jak tylko coś znajdę to niezwłocznie napiszę post ze sprostowaniem.

 Tokugawa Ieanari (1773-1841). Źródło: Wikipedia

1 komentarz:

  1. Cieszę się, że przesłany link okazał się interesujący. :)

    Pozdrawiam,
    BCz

    OdpowiedzUsuń