Szukaj na tym blogu

wtorek, 5 lipca 2011

Katalog monet keszowych Wietnamu online

Dzisiejszym wpisem postanowiłem spopularyzować pewne nieocenione źródło informacji dotyczące monet keszowych Wietnamu. Annam and its minor currency, czyli Annam i jego pieniądz zdawkowy jest anglojęzycznym katalogiem internetowym dostępnym dla wszystkich za darmo. Powstał on niemal w całości w oparciu o książkę autorstwa Edwarda Tody, o tym samym tytule. Dlaczego niemal? Otóż praca Tody została wydana w roku 1882 i dlatego zawiera skatalogowane monety wietnamskie tylko do tej daty (od roku 968). W wersji elektronicznej, opisywanej tutaj, zostało zamieszczone uzupełnienie na temat monet keszowych z lat 1882-1945.

Katalog podzielony jest na dwie części. Pierwsza część poświęcona została takim tematom jak: historia i geografia Wietnamu, techniki wyrabiania monet keszowych, kopalnie, z których pobierano materiał do produkcji monet, tablice chronologiczne wietnamskich dynastii, fałszowanie pieniądza i sankcje prawne, obyczaje związane z monetami, papierowe pieniądze Wietnamu, sytuacja Wietnamu jako niepodległego kraju, skarb państw (a właściwie rządowe magazyny pieniądza). Druga część jest właściwą częścią katalogu poświęcona tylko i wyłącznie monetom keszowym Wietnamu.

Wersja internetowa zawiera także specyficzną wyszukiwarkę monet z katalogu. Otóż proces wyszukiwania oparty jest o znaki chińskie, które znajdują się na monetach. Każda z monet jest przypisana do grup wedle znaków jakie się na niej znajdują.(znaki na awersie i rewersie są brane pod uwagę). Na przykład moneta  Canh-Hung-Thong-Bao znajduje się w grupach: -Canh, -Hung, -Thong, -Bao. Wyszukiwanie w ten sposób bardzo ułatwia zlokalizowanie monety w katalogu osobom, która nie znają znaków chińskich. Mogą one starać się szukać monety metodą "po obrazku" - czyli szukać w tabeli choć jednego znaku z ich monety. Następnie gdy znajdzie się poszukiwany znak na tablicy system automatycznie zawęża liczbę możliwych wyników wyszukiwania przez pokazanie grup znaków jakie występują na monecie w towarzystwie tego, który znaleźliśmy. Wtedy poszukiwaczowi nie pozostanie nic innego niż tylko przyrównać znaki z monety, z tym co proponuje system wyszukiwawczy.

Myślę, że dzisiejszy wpis będzie użyteczny dla wszystkich, tych którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o dziejach monet keszowych Wietnamu i móc sprawnie zidentyfikować swoje zbiory. Na koniec podaję linki do katalogu i do wyszukiwarki:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza