Szukaj na tym blogu

niedziela, 11 grudnia 2016

One Thousand Years of Wu Zhu Coinage (118 BC - AD 958) - H.Gratzer, A.Fishman


Przedwczoraj wydana została książka "One Thousand Years of Wu Zhu Coinage 118 BC - AD 958", czyli po polsku "Tysiąc lat monety wu zhu 118 p.n.e. - 958 n.e.". Publikacja jest katalogiem traktującym o jednej z najtrudniejszych do wydatowania monet keszowych. Trudność ta spowodowana jest tym, iż większość wu zhu posiadało tą samą inskrypcję awersu bez dodatkowych charakterystycznych oznaczeń.

Praca posiada 252 strony i wydana jest w kolorze. Autorzy przedstawili w niej 900 typów wu zhu i 1800 ich odmian. Większość odnotowanych numizmatów zostało przedstawionych na wysokiej jakości zdjęciach. Ryciny stanowią mniejszość. Ponadto każda z monet posiada identyfikator rzadkości. Wszystko to wzbogacone zostało tłem historycznym i danymi archeologicznymi.

Myślę, że praca ta jest obowiązkową lekturą dla wszystkich zbieraczy antycznych keszówek. Jako ciekawostkę dodam, iż jeden z autorów - Heinz Gratzer, jest moderatorem działu Daleki Wschód w Internetowej Bazie Danych Monet Orientalnych - Zeno, gdzie specjalizuje się w identyfikacji i datowaniu monet japońskich, chińskich kai yuan tong bao i wyżej wspomnianych wu zhu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz