Szukaj na tym blogu

wtorek, 21 listopada 2017

PDO - 和漢銭彙 - 河村羽積, 鳥山輔昌, 芳川維堅

和漢銭彙 (Wakan sen'i), czyli "Katalog japońskich i chińskich monet", autorstwa 河村羽積 (Kawamura Hazumi), 鳥山輔昌 (Toriyama Sukemasa) i 芳川維堅 (Yoshikawa Korekata) jest kolejną "zabytkową" pracą jaką chciałbym polecić w ramach cyklu publikacji dostępnych on-line. Nieznana jest jej data wydania, ale biorąc pod uwagę czas życia autorów, 和漢銭彙 wydany został gdzieś pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku.

Strona tytułowa 和漢銭彙. Źródło: archive.wul.waseda.ac.jp
Cóż cennego jest w tak starych japońskich pracach? Przede wszystkim wyobrażenia numizmatów, a szczególnie amuletów keszowych. Wyobrażenia tych samych, popularnych monet obiegowych można znaleźć w kilku różnych katalogach z tego samego okresu, sytuacja amuletów przedstawia się jednak inaczej. Cóż mogło mieć wpływ na odmienny stan wiedzy w tej kwestii u różnych autorów? Myślę, że przyczyną tego było położenie geograficzne. O ile cyrkulacja pieniądza łatwiej wpływała na rozprzestrzenianie się danych monet na określonym obszarze, o tyle amulety keszowe mogły rozpowszechniać się tylko, dzięki pielgrzymom, świątyniom  i oczywiście działalności kupców handlujących dewocjonaliami, co oczywiście nie było tak efektywne, jak w pierwszym przypadku. Niewykluczone, że XVII, XVIII i XIX-wieczne japońskie katalogi notują bardzo rzadkie emisje tychże właśnie numizmatów. Z tego właśnie powodu warto odnotować tytuł 和漢銭彙. Po drugie, współcześnie nie dysponujemy zbyt dużą ilością publikacji na temat amuletów keszowych, co automatycznie zwiększa wartość polecanej przeze mnie publikacji.

Co znajdziemy w 和漢銭彙? Przede wszystkim bardzo bogaty zbiór wyobrażeń monet japońskich, począwszy od starożytnych mumon ginsen (無文銀銭) po współczesne autorom emisje kanei tsuho (寛永通寳). Jeśli chodzi o chińskie monety, to materiał jest dość mocno przemieszany i nie jest tak rozwinięty, jak sekcja japońska. Amulety keszowe stanowią 50-60% wyobrażeń zawartych w katalogu. W ich skład wchodzą: amulety właściwe, żetony do gry i figurki zawierające amulety.

Link do publikacji: 和漢銭彙

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza