Szukaj na tym blogu

czwartek, 9 października 2014

Dzban z Kioto

W lipcu bieżącego roku, w południowej części Kioto natrafiano na nie lada niespodziankę. Podczas prac ziemnych na dawnym parkingu natrafiono na wielki gliniany dzban. O znalezisku powiadomiono archeologów, ci oczyścili znalezisko i je odczopowali. Okazało się, że wewnątrz znajdowało się 40 tys. monet. O wydarzeniu informuje agencja Kyodo, która notatkę prasową opatrzyła zdjęciami, którymi trudno się nie podzielić z czytelnikami niniejszego bloga.

Dzban z Kioto. Źródło: Kyodo

Udało mi się wyszperać więcej informacji na temat tego znaleziska. Archeolodzy wydatowali skarb na XV wiek. W historii Japonii był to okres Muromachi, a właściwie początek jego końca. Ród Ashikaga, z którego wywodzili się ówcześni shogunowie podzielił się na wrogie sobie frakcje, co doprowadziło do wojny domowej (wojna Onin). W jej wyniku władza shogunów bardzo osłabła, natomiast wzmocniła się pozycja lokalnych możnowładców (daimyo). Proces ten doprowadził w wieku kolejnym do wydarzeń okresu sengoku, w którym to już zupełnie niezależni daimyo obalili Ashikagów. 

Dzban z Kioto. Źródło: Kyodo


Nasuwa się tutaj więc hipoteza, że dzban mógł być zakopany w celu uchronienia oszczędności przed zawieruchą wojenną. Właścicielem mógł być kupiec lub jakieś handlowe stowarzyszenie, które taką ilość pieniądza wykorzystywało do licznych drobnych transakcji. Choć skarb ten robi wrażenie, nie był on dużym majątkiem w XV wieku. Dzban wypełniony został pieniądzem zdawkowym. Ułożenie monet zdradza, że w chwili deponowania, były one związane sznurami. Monety obrastając patyną złączyły się, sznury zgniły i dziś możemy podziwiać równe rzędy monet w dzbanie.

Niestety nie udało mi się zdobyć dokładnych informacji na temat rodzajów monet. Wiem tylko tyle, że w dzbanie znajdowało się ich około 50 odmian, wśród nich chińskie kai yuan tong bao (prawdopodobnie importy). W owym czasie, w Japonii władza centralna nie emitowała monet keszowych. Cała produkcja odbywała się w prywatnych mennicach, a te zwykle znajdowały się w dziedzinach daimyo, na terenie świątyń lub stowarzyszeń kupieckich. W obiegu znajdowały się również monety importowane z Chin i Wietnamu. 

Chińska moneta kai yuan tong bao. Źródło: Wikipedia


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza