Szukaj na tym blogu

sobota, 14 grudnia 2019

Kai yuan tong bao na jedwabnym szlaku

W kwietniu 2013 roku Wydział Zabytków Kultury w mieście Kucha w prowincji Xinjiang w Chinach poinformował o odkryciu 3000 monet kai yuan tong bao z czasów dynastii Tang (618-907). W maju instytucja ta zaktualizowała dane, w których informowała już o 10000 tych monet. Skarb został wydatowany na czasy istnienia tak zwanych Czterech Garnizonów Anxi, a więc na okres silnych wpływów chińskich w Kotlinie Kaszgarskiej. 

Kucha w VII  wieku była jednym z najbogatszych królestw Kotliny i aż trudno sobie wyobrazić, że na takim pustkowiu (Kotlina Kaszgarska to w większości pustynia) powstał tak, żywy ośrodek rozwoju sztuki, myśli i handlu. Szlak jedwabny, wzdłuż którego leżało to królestwo przynosił wiele zysku zarówno materialnego i niematerialnego. Niestety sława i bogactwa tego miejsca ściągały na nie również niebezpieczeństwa. Na początku VII wieku Kucha straciła niepodległość i stała się wasalem tureckiego Kaganatu Zachodniego. Gdy w Chinach na tronie zasiadł pierwszy cesarz z dynastii Tang, król Kuchy chcąc się wyrwać spod tureckiej zależności złożył mu hołd lenny i zapłacił trybut. Od tej pory politykę tego pustynnego królestwa charakteryzować będzie lawirowanie między silniejszymi sąsiadami. Trzeba tu zaznaczyć, że zasobność tego państwa nie przekładała się na siłę militarną. Wszystkie monarchie Kotliny Kaszgarskiej były państwami o bardzo niewielkim zasięgu terytorialnym, skupionym tylko i wyłącznie wokół oaz. Ich populacje nie mogły się równać z sąsiednimi potęgami - Chinami dynastii Tang i Kaganatem Zachodnim.
Przez kolejne lata Kucha odnawiała przysięgę wasalnej wierności i płaciła daniny Chinom. W 644 roku władca Kuchy postanowił znów oddać państwo pod opiekę Kaganatu, co wywołało natychmiastową reakcję ze strony cesarza Taizonga. Jeszcze w tym samym roku w Kotlinie Kaszgarskiej pojawiła się chińska armia. Kucha upadła w roku 648 i do roku 790 (z przerwą na lata 670-692) była częścią Cesarstwa Chińskiego. Okres zależności Kuchy od Chin w historiografii często określa się mianem Czterech Garnizonów. Nazwa pochodzi od organizacji chińskich baz wojskowych w Kotlinie Kaszgarskiej, którą tworzyły twierdze Kucha, Karasahr, Khotan, i Kashgar (w okresie późniejszym garnizon w Karasahr zastąpił warownia Tokmak).
Co ciekawe, w tym okresie, Kucha rozwinęła się jeszcze bardziej. Jej sztuka promieniowała na Chiny. Największą karierę zrobiła jej muzyka. Kuchański styl grania modny na dworze chińskim, został jakiś czas potem przeszczepiony do koreańskiego królestwa Kogurio, a to z kolei przekazało go Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni styl ten przetrwał do dziś w formie gagaku - stylu muzyki dworskiej.


Mapa Czterech Garnizonów i kampanii cesarza Taizonga w Kotlinie Kaszgarskiej. Źródło: Wikipedia

Moneta keszowa znana była w Kuchy na długo przed pojawieniem się wojsk Tangów w Kotlinie. Od III wieku królestwo to emitowało monety wu zhu z charakterystyczną dwujęzyczną inskrypcją, tj. chińską i nierozszyfrowaną lokalną, prawdopodobnie w języku tocharskim. Nie wiadomo, czy w okresie Czterech Garnizonów w regionie funkcjonowała mennica emitująca kai yuan tong bao. Zwolennicy hipotezy mówiącej o jej istnieniu powołują się na lokalne pojedyncze znaleziska monet, których wykonanie znacznie odbiega od standardowych kai yuan tong bao. Przeciwnicy sądzą jednak, że przykładów jest zbyt mało i odkrycia te traktują, jako zachodnie importy (Siedmiorzecze, Sogdiana). Faktem niezaprzeczalnym jest, że w okresie zależności politycznej od dynastii Tang lokalna gospodarka w dużej mierze opierała się na monecie importowanej, większość stanowił bilon Kraju Środka, ale nie brakowało również keszówek z państw Siedmiorzecza i Sogdiany.

Moneta wu zhu wyemitowana przez Królestwo Kucha. Źródło: Wikipedia

Z jakiego typu kai yuan tong bao składał się skarb z Kuchy? Niestety nie wiem, artykuł z portalu sina.com.cn jest zbyt lakoniczny. Na załączonym skąpym materiale zdjęciowym, a dokładniej na jednym zdjęciu widać bezsprzecznie chińską kai yuan tong bao.


Skarb z Kucha. Kwiecień 2013. Źródło: Sina.com.cn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz