Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 24 października 2011

Huan gong, czyli pretendentka do tytułu pierwszej monety keszowej

Uczeni spierają się, co do tego, która ze znanych nam obecnie monet keszowych jest tą najstarszą. Mimo różnych metod badań, np. metalurgicznych i paleograficzno-epigraficznych, nadal nie ustalono, która z nich może być tą pierwszą. Naukowcy poszli, więc bezpieczniejszą drogą i wszystkie najstarsze znane nam monety, czyli te datowane na czasy przed dynastią Qing (przed 221 r.p.n.e.) sklasyfikowali w jednej grupie tzw. monet keszowych Wschodniej Dynastii Czou. Czasem mówi się o nich jako monetach Okresu Wiosen i Jesieni (722-481 p.n.e.) i Okresu Walczących Królestw (475-221 p.n.e.). Jedną z nich jest właśnie wspomniana przeze mnie w tytule huan gong.

Huan gong była dużą monetą z brązu. Zachowane egzemplarze posiadają 44,5 mm średnicy oraz ważą około 10 gram. Odlane zostały prawdopodobnie w kamiennych formach. Nie posiadają zaznaczonego otoku, a ich rant jest słabo obrobiony, co jest charakterystyczne dla pierwszych monet keszowych (bardzo często posiadają one dość znaczne nadlewy na rancie). W ich centralnej części znajduje się mały kwadratowy otwór o obłych kątach. Na awersie monety znajduje się znak gong , który uczeni wiążą ze starożytnym miastem o tej samej nazwie, które znajdowało się w państwie Liang. Właśnie temu znakowi oraz swojemu kształtowi moneta zawdzięcza swoją nazwę. Huan gong znaczy tyle, co "pierścień z miasta Gong" lub po prostu "pierścień Gong".

Mimo swojego wieku huan gong pojawia się na rynku i nie należy do najrzadszych. W katalogu Hartill'a posiada ona ocenę rzadkości 5 w 17 stopniowej skali.

Awers huan gong. Źródło: Primaltrek

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza